MR

YÜKSEK GRADİENT 1.5 TESLA MR İLE YÜKSEK DÜZEYDE ÇÖZÜNÜRLÜK, EKSİKSİZ, KAPSAMLI VE HIZLI
TETKİK, RAPORLAMA

Manyetik Rezonans’ ın (MR) tarihçesine bakış;
MR “Manyetik Rezonans” kelimelerinin ingilizce kısaltmasıdır. Dünyada ilk MR görüntüsü, ünlü Kimyacı Paul Lauterbur tarafından 1972 yılında elde edilmiştir. Bugün tespiti zor olan hastalıklar MR ile görüntüleme cihazları sayesinde yapılmaktadır. Yani bu keşif kimya biliminin tıp literatürüne kattığı en büyük keşiflerden biridir. Doktorlar bu cihazı kullanmaya başlamadan önce cihaz NMR adı ile anılırdı.
Bu cihaz, organik maddelerle hidrojen atomlarının pozisyonunu ve miktarını belirlemek için kullanılmaktaydı. Cihaz bu amaçla kullanılmakta iken, hidrojen çekirdeklerinin artı ya da eksi yüklü parçacıklarının kendi etrafında dönerken, mıknatıs gibi manyetik özellik gösterdiği keşfedilmiştir. 1924 yılında hidrojen atomunun mıknatıs gibi manyetik bir özelliğinin olduğunun fark edilmesi MR cihazının keşfini sağlamıştır.

1971 yıllarında NMR cihazı ile kanserli bir yapıyı inceleyen R. Damadian, farede kanserli yapıdan daha fazla hidrojen olduğunu gözlemlemiştir ve böylece Kimyacıların NMR cihazı ile canlıların dokularının incelenebildiğini kanıtlamıştır. MRI görüntüleri ilk zamanlarda zor şartlarda çekiliyordu. Bir görüntüyü almak saatlerce çaba sarf edilmesine neden oluyordu. İngiliz fizikçi Mansfield görüntü kalitesinin artırılarak, sürenin kısalmasını sağladı.
Tıp dünyası cihazın adını MR olarak değiştirdi. Bünyesinde sadece zararsız radyo dalgaları bulunduran MR sayesinde artık insanların ve hayvanların iç hastalıkları daha kolay bulunabilmektedir. Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan MR, ağrısız allerjiye yol açacak ilaç
verilme zorunluluğu olmayan ve X-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tanı tekniğidir. Hasta güçlü bir elektromagnet içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

Yüksek Gradient 1.5 Tesla MR nedir?  Özellikleri ve avantajları nelerdir?

1,5 Tesla MR görüntüleme sistemi, hızlı ve yüksek düzeydeki çözünürlüğü ile veteriner hekimlere eksiksiz, kapsamlı, hızlı tetkik ve raporlama olanağı sunmaktadır.
Yüksek gradient 1,5 Tesla MR cihazı, ileri ve akıllı teknoloji desteği ile üretildiğinden en kaliteli ve en güvenilir teşhisi koyma teknolojisine sahiptir. Bu sistem, en küçük canlıda bile İSTENİLEN TÜM ayrıntıların yüksek çözünürlükte, keskin ve net olarak veteriner hekimin eline geçmesine olanak sağlar. Bu sayede veteriner hekim tanı koyma konusunda oldukça yüksek avantaja sahip olur. Günümüzün en iyi magnet homojenitesi ve en iyi sistem performansına sahip olan Yüksek gradient 1,5 Tesla MR cihazımız ile, elde edilen görüntüler son derece net ve keskindir. Sistemin sağladığı yüksek
görüntü kalitesi, doğru tanı oranını da önemli ölçüde arttırmaktadır.
Bu görüntü kalitesi en kısa sürede: Tüm Vücut MR, Nöro MR, Anjio MR, Ortopedik MR, Gövde MR, Onkolojik MR, Kolanjiografi MR incelemelerine olanak sağlamaktadır. Tüm vücut MR görüntüleme “Total Imaging Matrix” (TIM) teknolojisi ile tek seferde tüm vücut MR görüntüleri yüksek çözünürlükle elde edilebilmektedir. Son teknoloji ve görüntülemede dönüm noktası kabul edilen, yüksek gradient 1.5 tesla MR cihazımız ile tüm vücut, yaklaşık 15 dakikada detaylı, net ve keskin olarak görüntülenebilmektedir. Ayrıca bu sistem, gradyan performansından ödün vermeden
akustik gürültüde önemli bir azalma sağlar. Kısa tarama sürelerine ve kullanım kolaylığına ek olarak, olağanüstü kalitede görüntüler sunar.
Hastalığın yaygınlığını göstererek özellikle kanser hastalarında sayısız avantaj sağlayan tüm vücut MR görüntüleme merkezimizde deneyimli uzman radyolog ve akademisyenlerin denetiminde başarıyla uygulanmaktadır.

Kedi ve köpeklerde, MR çekim aşamaları nelerdir?

Kedi ve köpeklerde, MR çekim aşamaları 3 basamaktan oluşur.
• Anestezi
• MR çekimi
• Raporlama

Kedi ve köpeklerde, MR çekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

MR çekimlerinde her canlı için tam hareketsizlik durumu istenir. Bu nedenle kedi ve köpeklerde, MR çekimi anestezi altında gerçekleştirilir. Bilindiği üzere anestezi tüm canlılar için bir risk içerir, bu riski en aza indirmek için hayvanlara anestezi öncesi birtakım testler uygulanarak hayvanın anestezi riskleri değerlendirilir. Sonrasında MR uyumlu gaz anestezi cihazımızla daha güvenli bir şekilde ve çok kısa süre içerisinde çekim gerçekleştirilir.

Anestezi aşaması nelerdir?

Evcil hayvanlarda MR çekimi (Kedi MR, Köpek MR) için hayvanlara genel anestezi uygulanır. Hayvanın genel anesteziye alınması için detaylı bir muayene ihtiyaç vardır ve bazı durumlarda kan testleri istenebilir. Bu testler olası anestezi riskinin değerlendirilmesi açısından yüksek öneme sahiptir. MR çekimi sırasında uzman veteriner hekim, olası anestezi komplikasyonlarına anında müdahale etmek için küçük dostunuzun yanında bulunur.

Raporlama ne kadar sürer?

MR çekimi sonrası, uzman radyoloğumuz tarafından oluşturulan raporlar en geç 2 gün içerisinde elinize ulaşır.

MR çekimine gelmeden önce, hasta sahibinin bilmesi gerekenler nelerdir?
  • Evcil hayvanınıza MR çekimi sırasında genel anestezi uygulanacaktır.
  • Daha önce operasyon geçirmiş, metal implant, protez veya mikroçip uygulanan hayvanlarda bu cisimlerin, MR sinyallerini bozucu etki yapabileceğinden (sağlık yönünden bir sorun yaratmayacaksa) cerrahi müdahale ile çıkartılması istenebilir.
    • Evcil hayvanınıza MR çekimine gelmeden 3-4 saat öncesi yemek ve su vermeyi kesmelisiniz.
    • Evcil hayvanınızın daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar hakkında, ameliyat olmuşsa nerede nasıl bir ameliyat geçirdiği hakkında ve herhangi bir ilaç kullanımı devam ediyorsa (kalp, epilepsi, diğer
    ilaçlar) hangi ilaçları kullandığı hakkında veteriner hekiminize mutlaka bilgi vermelisiniz. Özellikle epilepsi veya antidepresan ilaçlar bir gün öncesinde kesilmelidir.
    • MR çekimine gelmeden önce kimlik, tasma ve varsa kıyafetler çıkartılmalıdır.
Hangi durumlarda MR çekimi yapılır?

• Hayvanların vücudundaki yumuşak dokuların görüntülenmesinde;
• Kafatasının içine bakılması gereken durumlarda;
• Beyinde var olan ya da var olduğuna şüphe edilen, epilepsi nöbetlerine sebep olabilecek tümörlerin tanısının konulması durumlarında;
• Beyin, omurilik hastalıklarında;
• Kas, bağ, kan damarı, karaciğer, böbrek, pankreas, bağırsakların detaylı görüntülenmesinde;
• İç organ hastalıklarının teşhisinde;
• Kanser hastalığında, metastazların görüntülenmesinde;
• Kalp hastalıklarının son durumunun detaylı bir şekilde incelenmesinde;
• Kazaya ya da farklı sebeplere bağlı olarak baş gösteren beyin kanaması gibi ciddi sarsıntı oluşan durumların detaylı analizinde MR çekimi yapılır.